Білім беру ұйымының атауы |
«Өлеңті ауылының ЖОББМ» КММ |
|||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Шокаева Айсулу Тулегеновна |
|||||
Күні: |
16. 11. 2021 ж. |
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: 11 |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Халқымыздың салт-дәстүрі. Бесік жыры |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.4.2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосурет-тер қолдану. Сөйлемдегі қатені тауып түзетемін. 4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақ халқының салт-дәстүрлерін біліп өсуге тәрбиелеу, бесіктің пайдасы мен бесік жырын білуге үйрету. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уа-қыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушы-ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдасты-ру
Үй тапсырмасы
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Үй тапсырмасы
Бағалау
Кері байланыс |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Үлкенді тыңдаймыз, Кішілерді сыйлаймыз. Жүректердің жылуын, Бір-бірімізге сыйлаймыз.
*Мозайка* әдісі арқылы үш топқа бөлу. 1 топ Бесік 2 топ Сәби 3 топ Ана Топтық ережені есте сақтау
Мақал-мәтел жаттау *Мақал-мәтелдердің маңызы* деген тақырыпта ой жазу.
*Миға шабуыл* әдісі Өткен сабақта ауыз әдебиетінің қандай түрімен таныс болдық? - Мақал-мәтел дегеніміз не? - Мақал-мәтелдердің тақырыптарын ата. -Мақал мен мәтелдің айырмашылығы неде?
Топтар арасында мақал-мәтел сайысын өт-кізу. Әр топтан бір оқушы өз ойын оқып береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабар-лау
1-тапсырма. Тыңдалым. Бесік жыры М.Бесбаев -Өздерің қандай бесік жырын білесіңдер? Әр топтан бір бала айтады.
2-тапсырма. Топтық жұмыс - Осы дәстүрлерді қайдан көрдіңдер? - Отбасыңда қазақ дәстүрлерінің қайсысы орындалады? Әр топтан бір оқушы сөйлейді.
*Ой қозғау* әдісі 3-тапсырма
Оқушыларға бейнежазба тамашалауға ұсыну *Бесікке салу* рәсімі.
4-тапсырма. Сағатбек Медеубекұлы өмірбаянын таныстыру 1. Тыңдалым (аудиожазба) «Бесік жыры» өлеңін мәнерлеп, түсініп оқу. 2. Кезектеп оқыту 3. Сұрақ-жауап 4.Сөздік жұмыс Киесі-қасиеті Ақылман-ақылшы, көргені көп адам.
«Жүзімнің шоқтары» әдісі Тақтада халық ауыз әдебиетінің бір тармағы «тұрмыс-салт жырларының» түрлерін жи-нақтап жазады.
5-тапсырма. *Жұптас, ойлан* әдісі Жұптық жұмыс Кестедегі сөздерді өзгертіп айт. Не? Қандай? кие киелі қасиет қасиетті ақыл ақылды
6-тапсырма Топтық жұмыс Проблемалық сұрақ шешу. Бірлесе отырып, дұрыс сөйлеу үлгісін анықтау.
7-тапсырма. Өздік жұмыс Шығармашылық жұмыс *Синквейн* әдісі бес жол өлең жазу Не ? 1 сөз Қандай? 2 сөз Не істеді? 3 сөз Сөйлем 4 сөз Синоним 1 сөз
-Бүгінгі сабақта қандай салт-дәстүр туралы білдік? -Баланы бесікке не үшін бөлейді? -Бесікте жатқан балаға қандай жыр айтады?
98-99 бет жыр жаттау
Мақтау сөздер
|
Төрт жол өлеңді айтады
Сурет қи-ындыла-рын құрас-тырады
Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар мақал-мә-тел айтып жарысады, өз ойларын білдіреді.
Сұрақтарға жауап бере-ді
Бесік жырын тыңдайды, айтады.
Сурет бойынша сөйлейді.
Бейнежаз-ба тамаша-лайды Өлеңді мәнерлеп оқиды, сұрақтарға жауап береді.Сөз- дердің ма-ғынасын түсінеді
Жыр түрлерін жазады.
Сөздерді өзгертіп айтады
Дұрыс сөй-леу үлгісін анықтайды.
Бес жолды өлең жазады
Сұрақтарға жауап береді
Кері байланыс жасайды |
ҚБ Жарайсыздар!
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді. Мақал-мәтелдер айтады. Өз ойларын білдіреді. ҚБ жетон арқылы бағалау
Салт-дәстүр-лерді атайды.
ҚБ Керемет! Тамаша! т.б.
Дескриптор Бесік жырын тыңдайды. Бесік жырын біледі, айтады
Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрасты-рады. *Қол шапалақ* әдісі
Дескриптор: Өлеңді мәнерлеп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Бағдаршам әдісі
Дескриптор: Тұрмыс-салт жырларын біледі Жарайсыңдар!
Дескриптор: Зат есімді сын есімге айналды-рады. Мақтау сөздер
Дескриптор: Бес жолды өлең жазады *Бас бармақ* әдісі
Жарайсыңдар! |
Интер.тақ-та слайд
Бесік, сәби, ана суреттері
Слайдқа жазылған сұрақтар
слайд
М.Бесбаев- тың бейне-баяны
Салт-дәс-түріміз ту-ралы су-реттер.
Бесікке салу рәсімі бейнежазба
Слайд өмірбаян Аудиожаз-ба
Бағдаршам суреті, түр-лі түсті дөңгелек-тер.
Жүзім суреті
Кесте
оқулық
дәптер, қалам
*Бас бар-мақ* суреті
Кері байланыс парағы, стикерлер
|
||