|
Мектеп: Өлеңті орта мектебі кмм-і |
|||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жаниева Г.Т.
|
|||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||
Сабақ тақырыбы |
Қатынас ыдыстар |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.6 – қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру
|
|||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар:Қатынас ыдыстар түрлерін, қатынас ыдыстардың тұрмыспен техникада,су құбырында қолданылуын біледі. Көпшілік оқушылар:Әртекті сұйықтарды қатынас ыдыстарға құйғанда олардың деңгейлерінің өзара орналасуын біледі Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||
Бағалау критерий |
Қатынас ыдыстарға мысалдар келтіреді Әртекті сұйықтардың қатынас ыдыстарда орналасуын, формуласын біледі Қатынас ыдыстардың қасиеттерін практикада қолдана алады |
|||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу,түсіну, қолдану,талдау, жинақтау,бағалау |
|||
Тілдік мақсаттар
|
Қатынас ыдыстарға келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Терминдер: шыны түтік, қатынас ыдыстар |
|||
Құндылықтарды дарыту
|
Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау тапсырмаларын шағын топта орындау арқылы өзара қарым-қатынас жасау қабілетін дамытып, білімнің қолданылу аясын кеңейту. |
|||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация және http://www.bilimland.kz/index.php/kz/ сілтемесін ұсыну |
|||
Пәнаралық байланыстар |
Химия, технология |
|||
Алдыңғы білім
|
Қатты денелерде,сұйықтар және газдарда болатын қысымды біледі Қысымның формуласын қолдана отырып, есептер шығара алады |
|||
Сабақ барысы |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 2 мин
|
1.Ұйымдастыру кезеңі 2.Психологиялық ахуал қалыптастыру: мұғалім: көніл- кұйлерін қандай? оқушылар: бас бармақ әдісі
|
Үш тілде амандасу
|
||
Үй жұмысын тексеру: 8 мин
2 мин
2 мин
2 мин
Топтық жұмыс 10 минут
«Білгенге маржан»- шығармашылық жұмыс 5 мин
Жеке жұмыс 5 мин
Түсіну Қолдану Талдау Жинақтау
Ойымызды жинақтау 2 мин
Бағалау
|
4. Еске түсіру стратегиясы - ұй тапсырмасын тексеру : физикалық диктант
Жауабы: қысым
Жауабы: р= F/S; Паскаль (Па)
Жауабы: бір бағытта. 4.Сұйық пен газдарда қысым қалай беріледі? Жауабы:барлық жаққа бірдей 5.Қолмен іс тіккенде неліктен бармаққа оймақ киеді? Жауабы: ине үшкір, ауданы аз саусаққа кіреді 6. Сұйық пен газдарда қысымды зерттеген ғалым Жауабы: Блез Паскаль 7.Гидростатикалық қысымның формуласы Жауабы: р=ρgh 8.Әртүрлі массасы бірдей екі ыдысқа су құйылған. Судың ыдыстар табанына түсіретін қысым күші бірдей бола ма? Жауабы:Бірдей болмайды, себебі қысым сұйық бағанының биіктігіне және тығыздығына тәуелді болады 9.2гПА, 4кПа, 6МПа = ...? Па Жауабы: 200Па,4000Па,6000000ПА Бағалау критерийі: қатты денелердегі, сұйықтар мен газдардағы қысымның берілуін ажырату, формуласын жазу. Дискриптор Тапсырманың 9-ы дұрыс болса орнынан тұру. Тапсырмада бір қате болса – бір қолын көтереді. Тапсырмада екі қате болса - екі қолын көтереді. Тапсырмада үш қате болса – бір шапалақ
Пазл әдісі арқылы оқушыларды 4 топқа бөлу – сурет бойынша топтастыру ( Қатынас ыдыстардың суреттерін құрастыру)
«Болжау» стратегиясы -Ненің суреттерің құрастырдыныздар?
-Мына слайдта не көріп тұрсыздар?
-Қандай ерекшеліктері бар? -Осы сурет арқылы нені түсінуге болады? -Не себепті бұл ыдыстардағы сұйықтың деңгейі барлық бөліктерінде бірдей? -Бұл туралы не білгілерініз келеді? -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай? -Қандай мақсат алдымызға қоямыз?
Видео
Эксперименттік тапсырма әр топқа беріледі №1,2,3,4 Қауіпсіздік ережесімен таныстыру
Тапсырма №1
Бірдей өзара жалғасқан түтіктерге (жартылай толатындай етіп) шприц арқылы су құйып бақылаңыздар. Түтіктердегі сұйық деңгейлерінің орналасуы туралы не айтуға болады? Не байқадыңыздар? Неліктен осылай деп ойлайсыздар? Дәптерлеріне осы тәжірибенің суретін салыңыздар
Тапсырма №2
Диаметрлері әр түрлі резеңкемен жалғасқан түтікшелерге су құйып бақыланыздар (Су түтіктен төгіліп кетпейтіндей абайлап орындаңыздар). Түтіктердегі сұйық деңгейлерінің орналасуы туралы не айтуға болады? Не байқадыңыздар? Неліктен осылай деп ойлайсыздар? Дәптерлеріне осы тәжірибенің суретін салыңыздар
Тапсырма №3
Бірдей өзара жалғасқан түтіктерге (жартылай толатындай етіп) шприц арқылы оң жақ тармағына су, ал сол жақ тармағына май құйып бақылаңыздар. Не байқадыңыздар? Түтіктердегі сұйық және май деңгейлері орналасуы туралы не айтуға болады? Неліктен осылай деп ойлайсыздар? Дәптерлеріне осы тәжірибенің суретін салыңыздар
Тапсырма № 4
Диаметрлері үлкен және жіңішке түтікшелерге су құйып бақыланыздар. Түтіктердегі сұйық деңгейлерінің орналасуы туралы не айтуға болады? Не байқадыңыздар? Неліктен осылай деп ойлайсыздар? Дәптерлеріне осы тәжірибенің суретін салыңыздар
Бағалау критерийі: 1.Кез келген пішінді қатынас ыдыстардың тармақтарындағы тыныш тұрған біртекті сұйықтың және әр текті сұйықтың деңгейлерің анықтайды және талқылайалады. 2.Қатынас ыдыстардағы әртекті сұйық бағандарының биіктігі олардың тығыздықтарына кері пропорционал екеңдігін түсіндіре алады. 3.Өмірден қатынас ыдыстарға мысалдар келтіріп талқылайды. Дискриптор -қатынас ыдыстар үшін орындалатын шартты түсіндіреді -қатынас ыдыстардың қолданылуына мысалдар келтіріп, сипаттама береді
Әлемдегі ен керемет алты субұрқақтары – алты оқушы кезекпен тақтаға шығып мазмұндап береді ( қосымша мәліметтер)
«Конверттегі тапсырмалар»
Әр оқушыға арнайы сыртында оқушының аты, ішінде тапсырмасы жазылған конверттер таратылады
1.Төменде күнделікті тұрмыста қолданылатын ақманның суреті берілген. а) осы суретті аяқтаңдар б) осы ақман және оның шүмегіндегі судың деңгейін көрсетіңдер.
2.Қатынас ыдыстар дегеніміз...........
3.Қатынас ыдыстардағы әртекті сұйық бағандарының биіктігі олардың тығызықтарына ........................ пропорционал.
4.Суретте берілген ыдыстардағы су деңгейі бірдей. а)егер кранды ашса, ыдыстардағы су деңгейі қалай өзгереді ?
б)егер ыдыстарда бірдей деңгейдегі: бірінде су, ал екіншісінде керосин болса, онда бұл жағдайда кранды ашқаннан кейін сұйықтар деңгейі қалай өзгереді?
Дискриптор - қатынас ыдыстар не екенің біледі -қатынас ыдыстар үшін орындалатын шартты түсіндіреді;
Жаттығу орындау – симулятор
«Сен керемет орындадың!» «Сен жақсы жұмыстандың!» «Жарайсың!» |
жұмыс дәптерлері
Слайд дұрыс жауаптарымен, диктант жауаптарын тексереді
Мозаика (шәйнек,кофеқайнатқыш,сусепкіш,ақман суреттері)
Слайд – қатынас ыдыстар
Слайд – сабақтың тақырыбы және мақсаты жазылған.
Bilimland – Қатынас ыдыстар http://www.bilimland.kz/index.php/kz/
Қауіпсіздік техникасы ережелері
Қағаз беттеріне тәжірибе реті,сұрақтар жазылған №1,2,3,4 тапсырмалар, диаметрлері бірдей және әр түрлі түтікшелер , резенке түтікшелер, су және глицерин күйылған мензуркалар , инесі жоқ шприцтер ,скотч,қайшы, сызғыш әр топқа таратылады
Слайд – әлемнің алты субұрқақтары
17 конверт, жұмыс дәптерлері, қарындаш
Bilimland – Қатынас ыдыстар http://www.bilimland.kz/index.php/kz/
|
||
Сабақтың соңы
Рефлексия 2мин
|
«БББ» кестесі арқылы рефлексия жасау
Үйге тапсырма: § 24 ;бұрқақты қалай жасауға болатынын ойлап көріңдер, оның сызба-нұсқасын сызып мұндай қондырғының қалай жұмыс істейтінін түсіндіріндер. |
17 «БББ» кестесі
|
||
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
|