Күні: 14.11.2019 ж Сынып: 1 «А» |
Пәні: Сауат ашу
|
||||||||
Мұғалім: Алиманова Ш.Б. |
|||||||||
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Менің сыныптас достарым. Ыы дыбысы мен әрпі |
||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын мақсаттар: |
|
||||||||
Сабақтың мақсаттары |
|
||||||||
Бағалау критерийлері |
1.Әріпті таниды ,ажыратады,және дыбыспен сәйкестендіреді. 2. Буындап оқиды,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды,сөздерді түсінеді. 3.Ой ұшқырлығын иллюстрация арқылы болжайды. 4. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою. |
||||||||
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: дыбысы –звук әріп--буква. |
||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Дыбыс дегеніміз не? 2.Әріп дегеніміз не? 3.Дыбыстар нешеге бөлінеді? 4.Дауысты , дауыссыз дыбыстардың ерекшелігі қандай? 5.Сөйлем қандай әріптен басталады?
|
||||||||
Ишара |
Жасыл-түсіндім; қызыл-сыныптасымның көмегімен түсіндім; сары – көмек қажет түсінбедім. |
||||||||
Алдыңғы оқу |
Менің достарым. Дд дыбысы мен әрпі
|
||||||||
|
Жоспарланған жаттығу түрлері: |
Ресурстар |
|||||||
Сабақтың басы |
Шаттық шеңбері «Ақ тілек,әсем күлкі» тренингі - Көңіл-күйлеріңіз қалай? - Керемет! (қолдарын көтереді) - Сабаққа дайындықтарың қалай? - Тамаша! (қол шапалақтайды) - Ынталарың қалй? - Ғажап! (Бас бармақтарын көтереді) - Ендеше сабағымызды бастайық! - О,о,о!(шапалақтайды) - Міне,осындай жылумен сабағымызды бастаймыз |
Шаттық шеңбері
|
|||||||
Сабақтың ортасы
|
Дыбыс және әріп ережесін қайталау «Доп» ойыны Топқа бөліну
Сабы бар, Басы шатыр. Табысын өлшеп әкеп, Құдыққа тасып жатыр. /қасық/
Отқа қойсаң елпiлдеп, Быж-быж етiп тұншығар. Тақиясы селкiлдеп, Танауынан бу шығар. /шәйнек/ Қасық, шәйнек,кесе,ақман,қазан т.б. Балалар бұл заттарды бір сөзбен қалай атаймыз -Ыдыс -Ыдыс қандай дыбысқа басталады -Ы -Ол қандай дыбыс -Дауыссыз
Ыы әрпінің жазылу емлесімен таныстырамын.Баспа және жазба түрімен
Тіл ұстарту жаттығуы.
1-тапсырма: «Кім тапқыр?» ТЖ Суреттен Ы дыбысы бар сөздерді табу 1-топ екі сөзге дыбыстық талдау жасайды Тышқан,қасқыр 2- топ екі сөзге дыбыстық талдау жасайды Тоты,қонжық Бір-бірін тексеру
Дескриптор: 1. Иллюстрацияға сүйеніп, ы әрпіне келген қонақтарды атайды. 2. Атаған сөздерден ы әрпінің орнын табады 3. Сөздерге дыбыстық талдау жасайды |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
|||||||
|
Оқыту Ыс,ыр,ыт,ыш,ын Сы,шы,ны,ры,ты. Сыр,сары,ыдыс
2-тапсырма: ТЖ Суреттерге қарап , өз топтарыңмен сұраққа жауап беріңдер.
Дескриптор: 1. Суреттегі заттарды атайды 2. Берілген сюжетке қарап шағын әңгіме құрастырады 3. Тақырыпқа байланысты сөйлемдер құрайды Сергіту сәті. 4-тапсырма: Дәптермен жұмыс Дескриптор: 1.Сөйлемнің бас әріптен басталатынын біледі. 2.Жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап жазады. 3.Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады.
|
Оқулық
Іс-қимылмен көрсетеді Дәптерлер
|
|||||||
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
|
|
|||||||