Қысқа мерзімді жоспар
Пән: жаратылыстану
Мұғалім: Сабырова Гульнур Кудайбергеновна
Мектеп : Ақмола облысы, Ерейментау ауданы «Өлеңті орта мектебі»КММ
Сынып: 6 «А»
Сабақтың тақырыбы: Жасуша әлемі
Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім: |
Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
|||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.4.2.1 жасуша компоненттерін анықтау |
|||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушы:
|
|||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Құрылыс ерекшеліктерін ажырату үшін жасуша компоненттері моделін жасайды; Жасуша компоненттерін анықтайды |
|||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар жасуша компоненттерінің ерекшеліктерін модельді пайдаланып, ауызша түсіндіре алады. Пәндік лексика және терминология: Ядро, цитоплазма, жасуша мембранасы, жасуша қабықшасы |
|||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ сыйластықты, ынтымақтастықты, академиялық шындықты дарытуға бағытталған. Құндылықтарды жеке, жұптық, топтық жұмыстарды ұйымдастыру, жұмыстарды орындау барысында өзгенің ойын тыңдауға үйренеді. |
|||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Биология, тарих,ағылшын тілі |
|||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушы:
|
|||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Құрылыс ерекшеліктерін ажырату үшін жасуша компоненттері моделін жасайды; Жасуша компоненттерін анықтайды |
|||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары |
«Bilimland» ресурсы https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/zhasusha-ahzalardyng-tirshilik-birligi/zhasushanyng-qurylymy-men-atqaratyn-qyzmeti/lesson/zhasusha-qurylymy , |
|||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақтың басы
|
1.Жағымды психологиялық ахуал тудыру. 2. «Еркін микрофон».Өткен тақырып бойынша оқушылар бір-біріне шеңберге тұрып тізбектеле сұрақтар қояды . Мұғалім оқушылар жауаптарын толықтырып, оқушыларға кері байланыс береді. 2. Мұғалім «Бұзылған телефон» ойыны арқылы сабақтың тақырыбына шығады. 3. Мақсатты тұжырымдау. Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаттары жақын арадағы даму аймағы анықталады. Үш тілде: Жасуша құрамы, жасуша қабығының , ядро, цитоплазма Мұғалімнің түсіндірмесі.(«Bilimland» ресурсынан алынған бейнеролик пен интерактивті сабақты қолдану) |
|
||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
4. Топтық (мәтінмен)жұмыс. Оқушылар мәтінді пайдалана отырып, жасуша компоненттерін анықтайды. 1 топ: ядро құрылысын анықтайды, өзге топ мүшелеріне түсіндіреді; 2 топ: цитоплазма құрылысын анықтайды, өзге топ мүшелеріне түсіндіреді; 3 топ: жасуша қабықшасы құрылысын анықтайды, өзге топ мүшелеріне түсіндіреді.
Микроскоп тарихы «Bilimland»ресурсы «Twig-bilim.kz» 5.«Жасуша құрылысы» танысып, ермексаздан жасуша моделін әзірлейді. 6. Оқушылар жасуша моделін әзірлеп болғаннан кейін, сұрақтарға жауап береді. 7. Мұғалім кері байланыс береді. 8.Сабақты бекіту .Қалыптастырушы бағалау
Оқушылар мұғалім ұсынған дұрыс жауаптардың көмегімен өзара бағалау жүргізеді. |
Микроскоп https://twig-bilim.kz/kz/film/the-history-of-the-microscope
Қосымша |
||||||||||||||
Сабақтың соңы:
|
8. Рефлексия Мұғалім сабақ мақсаттарына қайта оралып, сабақ мақсаттарына жету деңгейін талқылайды. Кері байланыс «Судағы шеңбер» әдісі
|
|